Ochota převzít odpovědnost za svůj život i okolní dění
Hledat odpověď na otázku kdo jsem, stát na vlastních nohou, darovat ze sebe něco ve prospěch celku.
Úvaha
Vojtěch Rálek, YMCA Neveklov
Každý žije svůj jedinečný život. Nemohu žít za někoho jiného, i kdyby mě sebevíc prosil. Známe to: nechceš jít za mě k zubaři, ke zkoušce, na pohovor? Žádný život není zaměnitelný, každý má nevyčíslitelnou hodnotu.
Můj život není zaměnitelný. Já sám jsem byl povolán jej žít. Pochopím-li velikost daru života, nebude mi zatěžko o něj pečovat. Uvědomím si, že přes veškerou pomoc rodiny a blízkých jsem já sám hlavním tvůrcem svého životního příběhu. Jako věřící křesťan mám navíc Někoho, kdo při mně stojí i tam, kde jiní být nemohou.
Svůj život žiji ve společenství ostatních lidí. I když je to někdy těžké přijmout, každý člověk byl stvořen jako obraz Boží a všichni dohromady tvoří Boží rodinu. Členové rodiny se mají i nemají rádi, ale žádný z nich není osamělým ostrovem, každý dává i přijímá. Žijí na určitém místě, setkávají se s blízkými i vzdálenými členy rodiny a nemůže jim být lhostejné, co se v jejich okolí děje.
Převzetí odpovědnosti za svůj život i dění v okolí je známkou dospělosti. Dětství je nádherné období života, ale teprve jako dospělí jsme schopní měnit svět.
Aktivity
Přetvářka
Autorka: Markéta Kratochvílová
Cílová skupina: účastníci táborů a celoročně pracujících skupin
Věk: 8 let a výše
Počet hráčů: stejný počet dvojic
Potřeby: –
Prostředí: uvnitř i ven
Zdroj: http://rohy.famiso.cz/materialy/#taborove-hry/pretvarka
Myšlenka hry
♦ Nejednáme sami za sebe, ale snažíme se být někým, kým nejsme. To je přetvářka.
♦ Kvůli tomu, abychom zanechali dobrý dojem, jsme ochotni dělat špatné věci.
♦ Je to špatně. Správná zásada je: Buď sám sebou a nech ostatní, ať se s tím vyrovnají.
♦ Výše uvedené předpokládá, že energii dříve věnovanou vylepšování svého image, nyní věnujeme práci sami na sobě. Abychom my byli co nejlepší v morálním slova smyslu.
Pravidla hry
Poté co dětem svými slovy vyložíte výše uvedené, nechte je rozdělit se do dvojic (chlapci s chlapci, dívky s dívkami). Následně dejte pokyn, ať si v té dvojici vymění nějakou část oblečení (bundu, mikinu, triko, nebo alespoň čepici, když to nepůjde jinak). Až budou hotovi, nechte je znovu nastoupit a vysvětlete: Téměř stále jste předstírali, že jste jiní, než ve skutečnosti jste. Teď alespoň na dnešní den budete nosit oblečení, které vám nepatří. To proto, aby vám stále připomínalo, že vy jste vy a nemáte být někdo jiný. Nemáte si oblékat masku a věnovat úsilí jejímu vylepšení. Usilí věnujte vylepšení sebe.
Složitější (táborová) varianta
Pokud na táboře máte kolektiv, který dobře znáte (a menší počet dětí), můžete zahrát variantu kdy si děti kromě oblečení vymění také jména. Ostatní, hlavně vy, je pak budete oslovovat jménem jejich kamaráda. Zmatek, který pochopitelně vznikne, můžete použít k dodatečné aplikaci: Ještliže předstírate, že jste jiní, nezpůsobíte tím nic dobrého, pouze zmatek a nedorozumění. A to zvláště u těch, které máte nejraději, na kterých vám záleží.
Skupinová kresba
Autorka: Markéta Kratochvílová
Cílová skupina: účastníci táborů a celoročně pracujících skupin
Věk: 6 let a výše
Počet hráčů: neomezený
Potřeby: papír, barvy, křídy, vodovky
Prostředí: ven i dovnitř
Zdroj: S. Hermochová, J. Vaňková, Hry pro rozvoj skupinové spolupráce, Portál 2014
Cílem hry je uvědomit si, jak se kdo zapojuje do skupinové činnosti, co koho motivuje, nebo naopak odrazuje se zapojit. Trénovat vědomé rozhodnutí při svém vlastním zapojení.
Skupina sedí kolem papíru. Není dovoleno verbálně komunikovat. Není určeno, co se bude kreslit.
Kdo začíná, kdo váhá – proč? Kdo dává impulzy, kdo pokračuje? Kdo ruší? Kolik lidí maluje zároveň? Vznikají pauzy? Kdo a jak je ukončuje?
Varianta pro začínající skupiny: Skupina se rozdělí na dvojice, které si sednou naproti sobě a bez domluvení se pokusí jednou tužkou na jeden papír nakreslit dům, strom a psa. Následná reflexe se soustředí na pocity: Kdo vedl a jak se ten druhý cítil? Jak bylo snadné se shodnout na tom, co se maluje? Možnou variantou je, že si tuto hru zkusí každý s každým a zjistí, s kým nesladěn víc a s kým méně.