Setkání s křesťanstvím
Křesťanství je neseno životy členů Ymky, a tak je přirozenou součástí veškerého jejího dění.
Úvaha
Miloš Tresa, YMCA Děčín
Dnešní svět nabízí množství lákadel. A každý z nás si dle svých možností vybírá z tohoto nepřeberného množství činností to, co nejlépe uspokojí touhu našeho srdce. Komu by se nelíbilo trávit čas v kruhu těch, kteří nás mají rádi? A právě společenství věřících má v této oblasti obrovský potenciál. Jestli se nám podaří předávat víru a potažmo i vztah k církvi a tedy i k Boží rodině atraktivní a nenásilnou formou, prospěch a užitek z toho budou mít jak lidi kolem nás, tak i my sami. Věřme slovům písma: Co člověk zaseje, to také sklidí. A jinde: Celé nebe se raduje nad jedním hříšníkem, který činí pokání.
Aktivity
Anděl strážný
Věk: neomezený,
Potřeby: papíry, losovací krabice
Prostředí: do místnosti, ven
Všichni zúčastnění napíší svá jména na lísteček, který složí tak, aby se jméno nedalo přečíst a vhodí jej do losovací krabice/klobouku… Každý si vytáhne jeden lísteček a v ten okamžik se stává strážným andělem toho, jehož jméno si na papírku přečte (pokud si vylosuje sám sebe, vybírá podruhé a své jméno vrátí zpět). Snaží se mu nepozorovaně, leč účinně prospívat a zpříjemňovat život až do konce pobytu.
Nikdo by neměl zůstat lichý (všichni jsou zároveň andělé někoho jiného a sami nějakého tajného dobrodince mají).
Hra končí poslední večer před odjezdem z tábora/hor/vody… Bývá fajn si popovídat o tom, kdo snažení svého anděla doopravdy pocítil a poznal. Nakonec by všichni andělé měli vystoupit z anonymity a přihlásit se ke svým lidem.
Cílem hry by mělo být rozšíření hezkého chování i do běžného života oddílu či skupiny a to nejen vůči jedné, konkrétně určené osobě, ale vůči všem ostatním.
Lze pojmout i jako celoroční aktivitu, nebo je možné na táboře každý večer hodnotit uplynulý den a losovat znovu pro další den.
Pochvaly, diplomy
Věk: 3 – 18 let
Počet hráčů: neomezený
Potřeby: dle vlastní potřeby
Prostředí: do místnosti, ven
Jaké hodnoty a chování chceme mezi dětmi podporovat a vychovávat k nim? Určitě to bude práce pro druhé, překonání svých zlozvyků, projev odvahy, kamarádství a mnoho dalších, které by křesťan měl projevovat v běžném životě. Vedoucí musí dobře pozorovat chování dětí a vyhledávat a odměňovat právě to dobré. Je vhodné dopředu vytvořit a hezky graficky zpracovat diplomy, které budou vedoucí dětem dávat a vždy tam dobře popíšou, za co diplom dostaly. Je-li to možné, je dobré přidat ještě nějaký rituál, který mohou dělat právě ti odměnění (na táboře vztyčení či stažení vlajky atp.).
Je velmi důležité zaměřit se na to, aby pochvaly nedostávaly stále stejné děti! Vedoucí musí hledat dobré chování, či změnu i u těch, které běžně zlobí, obtěžují ostatní atp.
Následování
Autorka: Markéta Kratochvílová
Cílová skupina: účastníci táborů a celoročně pracujících skupin
Věk: 3 roky a výše
Počet hráčů: neomezený
Potřeby: Noviny pro každého hráče, balonek a 4 židle pro postavení „branek“
Prostředí: ven i uvnitř
Zdroj: L. Pinchbecková, Hry trochu jinak, Samuel 2007
Na oba konce hrací plochy umístěte vždy po dvou židlích a vyznačte tak „branky“. Rozdělte skupinu na dvě družstva. Každého hráče vybavte hokejkou vyrobenou ze srolovaných novin. Řekněte jim, že mají dvě minuty na to, aby hráli na vítězství. Vyhrává družstvo s nejvyšším počtem gólů.
Poznamenejte si, kdo je nejlepší hráč nebo nejlepší hráči vítězného družstva. Až pak odpískáte poločas, řekněte hráčům, ať přejdou na druhou stranu a přidají se k družstvu, které prohrává. Výkřiků, že to „není fér“, si nevšímejte.
Družstvo, které předtím prohrávalo, by teď mělo vyhrát, protož s ním navíc hrají dva další hráči, a to ti nejlepší!
Reflexe
Zeptejte se hráčů, jaký měli z toho, co se stalo, pocit. Jak se členové družstva, které zpočátku vyhrávalo, cítili, když přišli o své nejlepší hráče? Jak se cítili členové družstva, které prohrávalo, když je naopak získali? Můžeme to přirovnat k obrácení, především k obrácení apoštola Pavla (viz devátá kapitola knihy Skutků).
Přesvědčte se, že všichni pochopili, jaký měla hra smysl, a ujistěte se také, že v sobě nikdo nechová nějakou nevraživost a nemyslí si, že to nebylo fór apod. Pavlovi přátelé určitě museli mít pocit, že je Pavel trochu podvedl!
Při obrácení jde o to, že člověk přejde na jinou stranu a ne všichni pro to budou mít pochopení.