Odpuštění a milosrdenství
Schopnost odpouštět, přijímat, chápat, pomáhat… je předpokladem kvalitních a pevných vztahů.
Úvaha
Jarda Pechar, YMCA Strmilov
Jak poznáte charakter člověka? Podívejte se, jak se chová k člověku, který mu nemá co nabídnout. A ještě o stupeň výš je pak vidět charakter člověka na tom, jak se chová k někomu, kdo mu ublížil. Biblický příběh ukazuje správný postoj na vztahu Pána Boha k nám. Ublížili jsme mu – a on nám odpustil. Má nás rád a z této lásky poslal svého Syna, aby nám přinesl odpuštění. Takovéto milosrdenství je nejkrásnější projev lásky – i když nám někdo ublížil, tak přece jsme to my, kdo udělá první krok a nabídne smíření.
Aktivity
Prosby a díky prostřednictvím slané a sladké vody
Autorka: Kristina Ambrožová, YMCA Praha
Cílová skupina: účastníci táborů a celoročně pracujících skupin
Věk: 6 let a výše
Počet hráčů: neomezený
Potřeby: 3 velké mísy na vodu, naběračka, sůl, cukr
Prostředí: ven i dovnitř
Tato aktivita slouží jako svého druhu modlitba. Připravíme dvě prázdné velké mísy a jednu ještě větší mísu s vodou. Účastníci mohou přijít k velké míse s vodou, nabrat naběračkou a nalít buď do mísy určené na slanou vodu a špetkou soli vodu osolit (jako symbol toho, z čeho jim je smutno, za co pláčou, za co chtějí prosit), nebo do mísy určené na sladkou vodu a špetkou cukru vodu osladit (za to, za co chtějí poděkovat, z čeho mají radost). Na závěr se mohou vody z obou mís opět slít do jedné jako symbol toho, že do života patří věci dobré i zlé a že oboje můžeme odevzdat Bohu.
Přímo na cíl
Autorka: Markéta Kratochvílová
Cílová skupina: účastníci táborů a celoročně pracujících skupin
Věk: 6 let a výše
Počet hráčů: neomezený
Potřeby: tři šipky a terč na šipky; tři pingpongové míčky a sklenici od marmelády; tři tenisové míče a kbelík
Prostředí: ven i dovnitř
Zdroj: L. Pinchbecková, Hry trochu jinak, Samuel 2007
Všichni se vystřídají u všech tří her s házením na cíl. Můžeme utvořit tři družstva, která se u her pravidelně střídají, dokud na všechny u všech tří her nepřijde řada. U šipek je cílem trefit z určité vzdálenosti třemi šipkami třikrát do černého. Postarejte se o to, aby vzdálenost byla natolik veliká, aby to dalo práci! U pingpongových míčků je cílem odrazit tři míčky od stolu tak, aby skončili ve sklenici. U tenisových míčků jde o to, vhodit je z určité vzdálenosti do kbelíku. Za každý zásah dostávají hráči jeden bod.
Potenciální počet bodů, kterého mohla družstva dosáhnout, byl devětkrát počet hráčů v družstvu. Dosáhlo některé družstvo tohoto maxima? Pravděpodobně ne! Řekněte jim, že jsou tudíž hříšníci a už dnes x krát zhřešili“ (x je potenciální nejvyšší počet bodů, od něhož odečteme skutečné skóre družstva). Vysvětlete, že v angličtině souvisí slovo „hřích“ (sin) a „hříšník“ (sinner) s termínem z lukostřelby. Hříšník znamenal člověka, který minul cíl. „Všichni zhřešili a jsou daleko od Boží slávy.“ (Římanům 3,23). Ale i když vždycky nedosahujeme měřítek, která bychom si my – nebo Bůh – pro svůj život přáli, můžeme se pokaždé vrátit a zkusit to znovu. Máme milujícího a odpouštějícího Boha. Viz 1. Janova 1, 8-10: „On nám hříchy odpouští a očišťuje nás od každé nepravosti.“