Celosvětové bratrství
Adam a Eva jsou praprarodiče všech lidí, všichni jsme tak bratry a sestrami. Ježíš položil život za každého člověka. Kdo je tedy můj bližní?
Aktivity
Vyšlapané cesty aneb vy k nám, my k vám (na zkušenou)
Autorka: Markéta Kratochvílová
Cílová skupina: účastníci táborů a celoročně pracujících skupin
Věk: 10 let a výše
Počet hráčů: neomezený
Potřeby: pruhy barevného krepového papíru
Prostředí: ven či v prostorné místnosti
Zdroj: Multikulturní výchova cestou výtvarné a dramatické dílny, s. 37 (http://www.ped.muni.cz/kvv/archiv/content_cz/mkv_07022014.pdf)
Děti jsou požádány, aby si představili hledání místa, kde se cítí dobře, bezpečně. Kde to je? S kým to je? Na základě toho by se měli seskupit libovolně do čtyř/pěti skupin (každá skupina dostane pásy krepáků jiné barvy). Vzniklé skupiny jsou odlišeny barevně. Každá ze skupin představuje jednu jednotku, oblast či komunitu.
Následují instrukce:
a) Nyní navazujte kontakty se skupinkami jiných barev! Skupinky žáků se propojují pomocí stuh – pásů krepového papíru. Členové skupin drží pásy barevných papírů v rukou, po dohodě s jinou skupinou je navázání kontaktu potvrzeno svázáním uzlu ze dvou barevných stuh navzájem spolupracujících skupin.
b) V další fázi této pohybové aktivity jde z každé skupinky jeden žák pomyslně do světa na zkušenou (přidá se k jiné skupině, hra pokračuje dále). Skupiny v nyní změněném obsazení opět navazují kontakty mezi sebou. Pokud se lektorce jeví, že skupiny takto symbolicky uzavřely kontakty, o které měly především samovolně zájem, může hru ukončit.
Uzavře ji krátkou diskuzí se žáky:
Co se změnilo, když vaši skupinu jeden člověk opustil?
Mělo to vliv pak na navazování dalších kontaktů?
Gordický uzel
Autorka: Markéta Kratochvílová
Cílová skupina: účastníci táborů a celoročně pracujících skupin
Věk: 6 let a výše
Počet hráčů: neomezený
Potřeby: žádné
Prostředí: ven i uvnitř
Zdroj: www.hranostaj.cz
Hráči se postaví do kolečka, čelem k sobě. Zavřou oči, na daný povel dají levou ruku dovnitř kruhu a snaží se někoho chytnout za ruku. Až jsou všichni chycení, udělají totéž s pravou rukou. Poté otevřou oči a zjistí, že jsou beznadějně zapletení… ale nevzdávat se! Druhá fáze hry totiž spočívá v rozpletení tohoto lidského uzlu, aniž by se ruce rozpojily. Je možné se libovolně otáčet, skákat, přenášet hráče z jednoho konce uzlu na druhý, cokoliv, jen ne rozpojit ruce.
Výsledkem pak může být buď původní kolečko, i když v trochu jiném pořadí, nebo (častěji) několik oddělených kroužků.