Porozumění
Pouze adekvátní interpretace jevů a dějů, schopnost eliminovat předporozumění a iluze, umožňuje život v realitě, tedy skutečný život.
Aktivity
Co se mi na tobě nelíbí
Autorka: Kateřina Šimková, YMCA Praha
Cílová skupina: účastníci táborů a celoročně pracujících skupin
Věk: 11 a výše
Počet účastníků: 10 a výše
Potřeby: 0
Prostředí: dovnitř i ven
Všichni stojí v kruhu a každý postupně odpoví na otázku, co se mu líbí na člověku, který stojí po jeho pravé ruce – dotyčnému řekne do očí, co se mu na něm líbí. Je podstatné zmínit, že by to měla být věc, kterou mohou všichni ostatní vidět (např. Michale, líbí se mi tvé ponožky, nehodnotí se povahové vlastnosti.). Druhé kolo probíhá stejným způsobem s tím rozdílem, že každý postupně odpoví na otázku, co se mu na člověku po jeho pravici nelíbí – opět platí, že by to měla být věc, kterou mohou všichni ostatní vidět, nehodnotí se povahové vlastnosti. Když se každý v kroužku vyjádří, vedoucí této aktivity všechny vybídne k dalšímu kroku: aby na místo, které před tím svému kamarádovi zkritizovali, dali pusu. Každý postupně v kolečku dá pusu člověku po pravici na místo, o kterém řekl, že se mu nelíbí. Vznikají tím vtipné situace, kdy si vzájemně dávají pusu na boty/uši a tak dále. Tato pointa samozřejmě nemůže být prozrazena na začátku hry a také ji většinou nemohou hrát ti, kteří ji už znají. Hra je vhodná do prostředí, kde se členové skupiny alespoň trochu znají, pomáhá bořit bariéry mezi lidmi a vytvářet kolektiv.
Já říkám a ty říkáš
Autorka: Markéta Kratochvílová
Cílová skupina: účastníci táborů a celoročně pracujících skupin
Věk: 6 let a výše
Počet hráčů: neomezený
Potřeby: –
Prostředí: ven i dovnitř
Zdroj: S. Hermochová, J. Vaňková, Hry pro rozvoj skupinové spolupráce, Portál 2014
Rozdělíme skupinu na trojice. Vedoucí určí téma, nebo si ho určí trojice sama. Diskutuje se tak, že A řekne svůj názor, B musí napřed zopakovat obsahově přesně to, co řekl A, a pak teprve řekne svůj názor.
Reflexe:
Jak jsou prezentovány názory druhých – přesně? Citlivě? Bylo těžké počkat s vlastní názorem? Jak se člověk cítil při prezentaci pohledu druhého, pokud sám měl úplně jiný pohled?